Sejlbådsferie Sejlbåd
Flodbådsferie Flodbåd
Le Boat Angoulême
Port de plaisance de l'Houmeau
Boulevard Besson Bey
F – 16000, Angoulême, France
Kun åben for bookede ankomster og returneringer. Kontakt venligst Le Boat base i Jarnac (nummer/mail herunder) for spørgsmål om ankomst.
Tlf:+33 (0)545 365 998
E-mail: jarnac@leboat.com
Lokale attraktioner
Bemærk venligst - Le Boat har ikke en fysisk base (dvs. lokaler) i Angouleme. De har dedikerede fortøjningspladser her, og Le Boat-teamet vil møde dig ved fortøjningspladserne for at lette din ankomst og afgang.
Check-ind
Båden er klar til overtagelse kl. 15:00 - 17:00 - men kan være klar tidligere.
Early check-ind
Hvis I har booket early check-ind, er det muligt at overtage båden mellem kl. 11:00 og kl. 12:00 eller fra kl. 14:00.
Sen ankomst
I tilfælde af sen ankomst skal basen have besked - kontakt os.
Når I ankommer til basen vil der være en note på døren til receptionen, med information om hvor jeres båd er. Båden vil være ulåst og lyset være tændt så I kan stige ombord for natten. Basens personale vil instruere jer den følgende morgen.
Check-ud
Båden skal være i havn aftenen før check-out. Båden skal være forladt og afleveret senest kl. 9:00 på afleveringsdagen.
Transport med tog
Station i Angouleme.
Find togtider
Læs mere om togtiderne i Frankrig her
Book en taxi
JPM Taxi, 0033 (0) 660 999100 - jpm.taxi@orange.fr
Lufthavn
Limoges: 96 km
Poitiers: 115 km
Bordeaux: 129 km
Find en taxi i lufthavnen
Bordeaux
Poitiers
Limoges
La Rochelle
Parkering
Udendørs: gratis
Indkøbsmuligheder
I Angoulême finder du butikker, banker og et postkontor. Lokalt marked hver dag undtagen mandag. Overdækket marked åbent hver dag i byens centrum.
Jarnac - Angouleme - Jarnac
88 km - 30 sluser - 22 timers sejltid
Jarnac - Rochefort - Jarnac
186 km - 30 sluser - 33 timers sejltid
Hvis du bestiller en envejstur mellem Angoulême og Jarnac, anbefaler vi, at du kører helt til Saintes, før du vender om og kører tilbage til Jarnac.